שנת שירות בשומר הצעיר - חוות ההכשרה 2020

אנחנו מאמינים בשוויון. דווקא היום – שהפערים החברתיים גדולים, שאין מפגש בין קבוצות שונות בחברה הישראלית, שנדמה שהתהום כל כך עמוקה – אנחנו מאמינים ומאמינות שיכול להיות אחרת.
אם גם את/ה מאמין/ה ורוצה להצטרף לשינוי חברתי עמוק – המקום שלכם/ן איתנו! 

מסלולי שנת השירות בשומר הצעיר שואבים השראה מחוות ההכשרה בגולה שהתקיימו לפני 100 שנים. באותן חוות הכשרה החליטו נערים ונערות אמיצים/ות לעשות שינוי דרמטי, להכשיר את עצמן להיות מנהיגים ומנהיגות של עם ולעלות לארץ ישראל בשביל להקים את מדינת ישראל.

גם היום יש לנו משימה דרמטית – חינוך לשוויון, לציונות ולקבוצה. כי אין לנו ארץ אחרת.

הרשמה למסלולי מצטרפים/ות (נחשונים ושח”ק):לחצו כאן
(המסלולים פתוחים ליב’ניקים/יות שלא גדלו בשומר הצעיר ורוצים שנת שירות משמעותית)

לפרטים נוספים – וואטסאפ וטלפון:
אלינור (למצטרפים/ת – שח”ק ונחשונים): 054-2345977
עמית (לבוגרי/ות התנועה – קבוצות המשך): 054-42244607

שיתוף ועצמאות:

ערכי השיתוף והעצמאות הם שנים מהערכים המרכזיים בשנת שירות. חברי\ות הגרעינים והקבוצות יתנסו בחיי שיתוף משימתיים לפי העיקרון: החברים\ות שאיתם אני חי\ה הם אלו שאיתם אני קם\ה בבוקר למשימה משותפת. את הגרעין מלווים מדריכים\ות בוגרים\ות. לכל גרעין מוקדש יום בשבוע ללמידה משמעותית המודרכת על ידי המדריכים\ות, לעיצוב התרבות הגרעינית, לניהול משק הבית, לקבלת החלטות משותפות ולחיזוק הקשרים והחברויות בגרעין. כמו כן, כל גרעין אחראי בעצמו על ניהול התקציב של הגרעין, בישול ואחזקת הבית וכמובן התרבות וההווי החברתי בגרעין.

שינוי חברתי:

המשימה המרכזית בחוות ההכשרה היא חינוך הדור הבא. דרך החינוך ניתן לשנות את העולם! כל צוות של קומונרים/יות מוביל קן ואחראי על הקשר עם החניכים/ות, ההורים/ות וכל הגורמים העוטפים את הקן. חוץ מקבוצה והדרכה שבועית מובילים הקומונרים אירועי שיא, טיולים, סמינרים והפקות. כל הצוותים נפגשים אחת לשבוע ליום אזור בו מתקיימת הכשרה משימתית וחברתית שמטרתה נתינת כלים יחודיים בחינוך, עצמאות, חשיבה יצירתית והובלה.

המשכיות:

עם סיום פרק חוות ההכשרה מתגייסים/ות חברי וחברות שנת השירות אשר בחרו בכך לשירות צבאי במסלול הנח"ל במסגרת גרעין. מסלול הנח"ל הוא מסלול התנדבותי-חלוצי שאורכו 38 חודשים וייעודו משלב שמירה על ביטחונה הלאומי של המדינה יחד עם יצירה של חוסנה החברתי. חיילי הנח"ל משרתים בתפקידים קרביים בגדוד 50 ובגדוד המעורב קרקל (בנים ובנות יחד), בתפקידי פיקוד, חינוך והדרכה בתור מכ"יות מגל, מד"ניות ובתפקידים נוספים בחיל החינוך והנוער. כחלק מייעוד הנח"ל, חברי וחברות הגרעינים מבצעים את פרק המשימה הלאומית – שנה בה הגרעין חי יחד ופועל בחינוך בשכונות ובערים. לאחר פרק זה, חוזרים בני הגרעין לשירות קרבי של 8 חודשים במסגרת חטיבת הנח"ל.
מסלולים

קבוצות ההמשך:

מסלול המיועד לבוגרי/ות השומר הצעיר ונחשונים. קבוצות ההמשך יוצאות לדרך בתחילת שנת י"ב כהמשך מנהיגותי לעשייה ולשנות החניכות בקנים ובבתי הנחשונים. במסלול קבוצות ההמשך חיים הקומונרים/ות בגרעינים שיתופיים ומשימתיים. הגרעינים מונים כ- 20 חברים/ות שהם השותפים למשימה החינוכית, להכשרה ולחיי השיתוף והשוויון. הקומונרים/ות יהיו אחראיים על הדרכת הקבוצות בקינים והתהליכים החברתיים והאישיים בקן דרך מפגש חינוכי ישיר עם כל חניך וחניכה ויצירת חברת נעורים עצמאית ושוויונית.

שח"ק:

מסלול למצטרפים/ות חדשים/ות. במסלול שח״ק (שליחות חברתית קהילתית) פועלים הש"שינים (קומונרים/יות) בקומונות מקומיות ובאים לעשות שינוי כולל באותו אזור. בשנים האחרונות פעלו הקומונות בעוטף עזה, ירושלים, בגליל העליון ובשנה הבאה גם בחיפה. הקומונה מחולקת לצוותים שפועלים בנקודות פעילות שונות ומחנכים לשוויון, ציונות, דמוקרטיה (וערכים נוספים) בשביל לייצר שינוי חברתית כולל והוליסטי. הקומונה עוברת הכשרה וליווי משמעותיים (לפחות פעמיים בשבוע) וכל החברים/ות בה מקבלים כלים הדרכתיים ומנהיגותים לשנה ולחיים.

נחשונים:

מסלול למצטרפים/ות חדשים/ות. במסלול נחשונים, פועלים הקומונרים/יות בנקודות הפעילות (בתים) וחיים בקומונה בחיי שיתוף קבוצתיים של כ-20 חברים וחברות. בבוקר הקומונרים מחלוקים לבתי ספר ועושים חונכויות אישיות לחניכים/ות, אחה"צ פוגשים את החניכים/ות בבתי הנחשונים לפעילות קבוצתית ואישית. במרכז הפעילות העצמה חינוכית וחינוך בשכונות מוכשלות. הקומונרים/יות עוברים הכשרה על המשימה החינוכית, וליווי חברתי אחת לשבוע (שני ימי הכשרה נפרדים).

להרשמה:

טופס הרשמה למסלולי מצטרפים: https://forms.gle/4NkCnL7wVS7wxG148

טופס הרשמה לתהליך שנת השירות: לחצו כאן