"צדק סביבתי"

הועידה הארצית ה-26 – צדק סביבתי, פברואר 2020, תש"פ

"השומר והשומרת הם אנשי אמת ועומדים על משמרה"דיברות השומר והשומרת

אנו, תנועת השומר הצעיר, מעמידים במרכז את האמת ובוחרים להיות שומריה ולהגן עליה. כעת, הגיע הזמן להגיד את האמת בנוגע למשבר האקלים.

מאז המהפכה התעשייתית שחלה לפני כ- 300 שנה, האנושות נכנסה לעידן טכנולוגי המאפשר לנו לייצר מה שנרצה: בכמויות, בעלות נמוכה ולכאורה עם מעט מאוד השלכות. הקדמה הטכנולוגית שהתאפשרה בעקבות השימוש הנרחב בדלקים המגיעים מן האדמה הביאה גם לשינוי אקלימי בדמות התחממות גלובלית העולה בהדרגה אך בהתמדה. משמעות ההתחממות היא הפשרת קרחונים ועלייה במפלס המים מחד, ובצורות ומדבור מאידך. זאת עד להפיכת חלקים שלמים בכדור הארץ ללא ראויים למחייה. אנו עדים להשלכות כלכליות וחברתיות קשות של תופעות אלו. זוהי רק הקדמה למה שצפוי לקרות בעולם בשנים הקרובות אם המצב לא ישתנה בהקדם.

למרות זאת, בארץ ובעולם יש גם מי שלא רוצים שנדע את האמת. אלו אנשים המסלפים את האמת למען האינטרסים שלהם. התאגידים הגדולים, חברות ופוליטיקאים רוצים לטעת בנו ספק. הם מציפים אותנו במידע כוזב, שתכליתו לערער את מעמד האמת. זוהי הונאה, ויתרה מכך –  זהו חילול האמת. תחת מסווה של מוסר, קידמה וליברליזם, בעלי הכוח מעמידים פנים שהעובדות האובייקטיביות הן דעות סובייקטיביות. דווקא בגלל זה, חשוב שנטיל ספק באלו המשתמשים בנו ככלי משחק להשגת מטרותיהם. אנו דורשים מנבחרי הציבור: "תגידו את האמת!"

בעולם כה מפולג, כשיש מספר חסר-תקדים של דעות שונות, העובדות חייבות להיות העוגן שלנו. נוכל להיאחז בהן כדי להבין את המציאות וכדי לגבש את תפיסת העולם שלנו. אנו שומריה של האמת, וככאלו משימתנו היא לחלץ אותה מן המידע סביבנו. נוציא לאור את האמת בנוגע להתחממות הגלובלית ולמשבר האקלים. נעמוד על המשמר, ולא מנגד. הנעלים עין כאשר עצם הקיום של האנושות נמצא בסכנה? זוהי חובתנו לשמור על ערכי התנועה ועל עקרונותיה, ובייחוד על האמת.

האמת היא מפחידה. יהיה לנו קל להכחיש אותה, להתעלם מהמצב הקיים. נוכל למצוא נחמה  בדבריהם של בעלי ההון השולטים בחברות המזהמות. עלינו להיות אמיצים בפני הסכנה ובפני אלה המבקשים לפגוע בנו. ההתעלמות מהאמת רק תחמיר את המצב. משבר האקלים דורש מאיתנו התייחסות דחופה. כתנועה עלינו לקחת אחריות. אנו מתחייבים להגיד את האמת בנוגע למשבר האקלים.

כבר מעל למאה שנה נאבקת תנועת השומר הצעיר למען חברה שוויונית וצודקת, למען צמצום פערים ולמען שוויון ערך האדם.

מדוע אזרחי העולם לא קמים ועושים את המעשה הנדרש כדי להציל את עתיד האנושות? סיבה אחת יחסית ברורה – יש כאלו המרוויחים מהמצב הקיים. היום 28 מהמשפחות העשירות בעולם הן בעלות ממון גדול יותר מארבעה מיליארד העניים בעולם. זהו מספר בלתי מוסרי בעליל.

השיטה הקפיטליסטית שמה במרכזה את הכסף כמדד הצלחה, כ-"ניצחון". תפיסה זו הובילה אותנו לצרכנות ולבזבזנות יתר, לניצול משאבי הטבע ולהרס כדור הארץ, כמו גם לפערים חברתיים בלתי נתפסים. באסונות הטבע שאנו עתידים לחוות, עשירי העולם יוכלו להתחבא מאחורי חומות גבוהות בעוד מיליונים ימותו משינויי האקלים. כבר היום, לא כולנו בסירה אחת. מדינות הדרום העולמי סובלות מהמשבר בעוד מדינות הצפון העולמי בוחרות להתעלם מהמשבר וממשיכות ליצור אותו. 

אנחנו בוחרים לראות את המאבק דרך משקפיים תנועתיים. על מנת לעצור את משבר האקלים עלינו להתנגד לקפיטליזם – להיאבק במי ששם את האינטרס הפרטי על פני האינטרס החברתי הכללי,  להתמודד עם הדפוסים שתרבות הקפיטליזם יצרה בנו ובסובבים אותנו, להמשיך ולבנות תנועה שיתופית, מורדת ויוצרת שקוראת תיגר על השיטה. נתעקש לשים במרכז את האדם, את החברה ואת העולם. נאבק על בניית חברה צודקת, ונגדיר מחדש את המושג "ניצחון". 

יצחק שדה אמר: "נוער שמע! מישהו אי שם מחזיק את מאזני חיינו בידיו."

"בבוא השעה, השלך עצמך על כף המאזניים. השלך עצמך בכוח ובאומץ! זה יכריע, המאזן ישתנה!"

תנועת השומר הצעיר בחרה תמיד להיות החלוץ שלפני המחנה, בשנות ה-30 עלו חלוצי התנועה לארץ על מנת לבנות פה מדינה, במציאות בה לא היה ניתן לדמיין את התנאים שיאפשרו את הקמתה. ידענו לחלום, לדמיין ולהביא למציאות חדשה. גם היום כתנועה אנו יודעים ליצור יש מאין, יודעים שהמציאות היא רק אפשרות אחת מבין שלל האפשרויות שטרם מוצו. כפי שלא חיכינו שתהיה מדינה – כך לא נחכה עכשיו, לא נעמוד אל מול המציאות הקיימת אך נפעל למען שינוי כלפי חוץ וכלפי פנים. נושא זה דורש מאיתנו לשפר ולשנות את הדרך בה פעלנו עד כה.

  • לכל קני הארץ יהיו תקנים למען פעילות ירוקה ומקיימת יותר, שינוי זה שואף בין היתר להשפיע על הקהילה הסובבת בערים ובקיבוצים.
  • נחנך ונחשוף את דורות העתיד למשבר ולמאבק, אך לא נעצור רק בחניכינו, נגייס וניזום שיתופי פעולה עם תנועות וגופים נוספים למען תודעה ארצית, המובלת על ידי נוער ממעגלים שונים, אנו קוראים לנוער להתאחד תחת הסיסמא "זה העתיד שלנו" כי כך המצב.
  • נדרוש מהשותפים שלנו להשמיע את קולם, לעזור, לקדם ולפעול איתנו למען נושא זה.
  • לא נפחד לדבר ולהשפיע, נקדם ונמחה על החלטות ונושאים פוליטיים ונעמוד על עקרונות וערכי התנועה בשיח הפוליטי בישראל.

אנו בוחרים להניף את דגל המאבק לצדק סביבתי, נשליך עצמנו בכוח ואומץ על כף המאזניים, המאזן חייב להשתנות.

חיזקו ואימצו !

מנהיגות החניכות והחניכים הארצית

עוגיות

אתר זה משתמש בעוגיות כדי לשפר את הפונקציונליות של האתר, לספק לך חוויית גלישה טובה יותר ולאפשר לשותפים שלנו לפרסם לך.

מידע המפרט על השימוש בעוגיות באתר זה וכיצד ניתן לדחות אותם, ניתן לצפות במדיניות העוגיות שלנו.

על ידי שימוש באתר זה או לחיצה על "אני מסכים", אתה מסכים לשימוש בעוגיות.