יום הזיכרון לנספים בסודן

מדי שנה, מציינים בקיני השומר הצעיר את יום הזכרון לנספים בסודן

22/05/2015 12:05 | Category:

ביום ירושלים מציינים גם את יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרך לישראל בסודן שבליבם החלום הגדול להגיע לישראל ולירושלים.

אלו הדברים שכתבה מאיה אוזן רכזת קן קרית משה ברחובות לקראת הטקס בשכונה: "אנו זוכרים ומוקירים את כל הגיבורים שעברו את כברת הדרך הארוכה והקשה כדי להגיע לפה. בעקבות גלי המחאה של בני ובנות העדה חשוב שנזכור את כל אלה שהגיעו ואת כל אלה שלא, את החלום הנשגב להגיע לירושלים ולחיות חיים בישראל ואת הרצון להיות חופשיים מכבלי הגזענות הבורות והפחד. נמשיך ביחד להאבק במאבק לעיצוב החברה לחברה צודקת שיוויונית הוגנת אוהבת ערכית ומשותפת! יום הזיכרון הוא של כולנו ונמשיך בשימור המסורת ..."

יום הזכרון השנה בולט אף יותר על רקע גל המחאה של בני ובנות העדה האתיופית על היחס המפלה והמשפיל של הממשלה כלפי העדה והגזענות בחברה.

 

***מתוך נייר העמדה התנועתי שהופץ בקיני התנועה עם פרוץ המחאה

מחאת בני העדה האתיופית היא מאבק על אופיה של החברה הישראלית בשבוע האחרון אנחנו עדים לגל מחאה חסר תקדים של בני ובנות העדה האתיופית. בשורת הפגנות קשות בירושלים, תל אביב, קריית גת וערים נוספות, חלקן מלוות באלימות ובהתנגשויות עם כוחות המשטרה, מחו כנגד אלימות השוטרים ולמען דרישה לשינוי יסודי ביחס החברה הישראלית ומוסדותיה לבני ובנות העדה. זוהי דרישה לצדק ולשוויון, וכנגד הגזענות. במפגש היומיומי עם חניכים והורים בני העדה, בקיני התנועה ובבתי הנחשונים, מתגלם אותו מעגל של כאב. הניסיון החינוכי שלנו חותר לחזק את תחושת הגאווה והשייכות לזהות האתיופית לצד הזהות הישראלית והציונית. לטפח את עושרה ויופיה של התרבות האתיופית ולשאוב ממנה השראה לעיצוב דמותה של החברה הישראלית בה אנו רוצים לחיות. אחריותה של ממשלת ישראל להביא לשינוי עומק במדיניות, לפתרון יסודי ולהשתלבות אמיתית של בני ובנות העדה האתיופית בחברה הישראלית. לצד מישור המדיניות דרוש שינוי עומק חברתי, עקירה משורש של הגזענות ובחירה ביצירת חברה בה כולם זוכים לשוויון הזדמנויות לממש את שאיפותיהם.

 

ביום ירושלים נציין את יום הזיכרון לנספים בדרך מאתיופיה לישראל. גם השנה נבחר כתנועה לציינו כיום זיכרון לאומי של כלל החברה הישראלית. נהיה שותפים בהובלת הטקסים ובנוכחות משמעותית של כל חברי התנועה בטקסים ובקינים, במתנ"סים וברשויות. המאבק הוא מאבק של כלל החברה הישראלית, ליצירת חברה שוויונית הקוראת לא לגזענות!

 

קסה גטו, בוגרת התנועה מקן ג'סי כהן משכבת הפועל, כותבת לנו על מחאת העדה האתיופית מתוך נקודת מבט תנועתית-אישית:
"כמו כל תא ותא יחד הם חוברים אליך וגורמים לזה לקרות! כשהייתי בהפגנה באיילון בראשון שעבר הלב שלי פעם. הוא פעם לראות חברים מהתנועה, הוא פעם מלראות צעירים שמוחאים בדרך של שלום ולא אלימות, הוא פעם לראות את הקייסים והמבוגרים מחזיקים יד ביד. יש מעט מאוד רגעים בהם אדם מרגיש, ממש בכל רמ"ח אבריו שהוא ברגע בלתי נשכח, ברגע שיותר גדול ממנו ומכל מי שסביבו. כזה רגע, שיזכרו גם אם ההיסטוריה תחליט לשכתב את עצמה ולהשכיח את הרגע הזה, כל תא ותא בגופי זוכר את ההתרגשות, את הרעד בכל הגוף. 
את ההבנה הפשוטה שלמדתי בתנועה שאם אנחנו עשינו זאת אין סיבה בעולם שלא נתקן את החברה שלנו. ולא אני לא עד כדי כך תמימה וחושבת שמחר הגזענות תעלם, המראות המכוערות של שנאת חינם, האפליה וההדרה של קבוצות שונות בחברה. 
אבל כן, יש פה רגע של התעוררות, השולח כמו מהמוח לשאר החלקים בגוף להתחיל לזוז, אני ושמעת יותר ויותר צעירים המאמינים בעצמם. אני שומעת את עצמי יותר ויותר מלאת תקווה. מה שנתן לנו, שלוש סטודנטיות באוניברסיטת תל אביב לעשות סדק היסטורי, להרים הפגנה שמונהגת על ידי שלוש נשים אתיופיות! וכולם נרתמו, וכולם הגיעו: ערבים, יהודים, גברים,נשים, צעירים, זקנים, סטודנטים ופרופסורים...כן כולם התאגדו לשמוע שדיכוי והכפפה של אחד בהכרח מעידה על דיכוי שלנו עצמנו כבני אנוש. שהמאבק הזה הוא משותף לכולנו. שזאת האמת היחידה ששווה בשבילה עוד לצאת לרחובות ולדרוש זכויות אזרחיות.
שאחרי הכל המדינה, מה היא ללא אזרחיה? מהיא ללא חלומותיהם? מהיא ללא האמונה בה? היא נופים מרהיבים אבל היא אינה מדינה! והיא מדינה כי אנחנו בוחרים בה, באיך לעצב אותה, באיך לעצב את עצמנו מתוך אהבה וציונות. 
אז הנה, אני כל כך גאה שצמחתי בתוך השומר הצעיר כי אין דבר מדהים יותר מלדעת שאנחנו שותפים, גם אם אני לא עם שומרית, אלא השומרית שבתוכי, היא הזיכרונות הראשונים שלי לשיח פתוח עם אנשים אחרים ממני, היא הניסיון להכניס צבע אחר אל תוך חברה שונה ממני ומרגע שיש הבנה שאנחנו על אותו הכיוון שהרי כל שנותר לנו זה לרתום את כל האמונה, החלום והרצון לעשות שזה יקרה!
ואנחנו עדים לשינוי שקורה אט אט, מחר יהיה כבר יותר טוב!
חזק ואמץ!"

 


התמונה (מתוך וואלה! חדשות) מהפגנה באוניברסיטת תל אביב בארגון קסה.