הנחשונים

תנועת נוער מייסודה של השומר הצעיר שהוקמה בשכונות ירושלים החל משנות השלושים. הרעיון העומד מאחורי הקמת התנועה, הוא שילוב אוכלוסיות בני עדות המזרח ומהפריפריה החברתית של היישוב היהודי ומדינת ישראל הצעירה בתוך המעשה התנועתי השומרי. התנועה נקראה על שמו של נחשון בן עמינדב הראשון שחצה את ים סוף ומתוך כך מייצג חלוציות, מנהיגות ואמונה.
יוסף מיוחס, מראשוני המגשימים ב"נחשונים" ניסה בכל מאודו לצמצם את הפער שבין האוכלוסייה "הקלאסית" של תנועת הנוער בערים ובקיבוצים לבין חניכי השכונות בירושלים. מיוחס והמדריכים בנחשונים ניסו באומץ רב ויצירתיות להתמודד עם תחושת הניכור והזרות של חניכיהם מהתנועה.
מועדוני הנחשונים ניסו, יותר מכל, להוות בית עבור חניכיהם בשכונות שרובם ככולם היו נערים עובדים ומרקע מסורתי. מעבר לכך, מטרתם של המועדונים הייתה לחנך לחיי הגשמה על פי ערכי התנועה ולהשתלבות במפעל הציוני ובמשימה העיקרית של התקופה – הקמת קיבוצים חדשים.
לאחר שנים של פעילות ואף גרעין שיצא להגשמה בקיבוץ בית אלפא, הופסקה פעילות הנחשונים בשכונות ירושלים.
כיום, באומץ רב, נחישות ומסירות מחדשים בוגרי השומר הצעיר את הרעיון ההיסטורי ומקימים מועדונים, במסגרת עמותת "בתי הנוער הנחשונים" ברחבי הארץ. מטרתם היא להפוך את השומר הצעיר לרלוונטי ונגיש לבני הנוער בשכונות ובפריפריה, לעולים חדשים ולאוכלוסיות שמתקשות, במקרים מסוימים, למצוא את מקומם בקיני התנועה במתכונתם הנוכחית.
כיום, יוצאים חניכי הנחשונים לטיולים ומחנות של התנועה ואף לשנת שירות.
רוצים לדעת עוד על "הנחשונים"? מומלץ מאוד  לקרוא את ספרה של שרה אשל, שיצא לאור בשנת 1994 בהוצאת יד יערי.

לביקור באתר של עמותת בתי הנוער הנחשונים – מיסודה של תנועת הבוגרים של השומר הצעיר.


סמלה של עמותת בתי הנוער הנחשונים, שהוקמה על ידי תנועת הבוגרים של השומר הצעיר.